Võik-hobuantiloop

Hippotragus equinus

Selts: sõralised (Artiodactyla), sugukond: veislased (Bovidae).
Ingl: roan antelope.

Levila. Võik-hobuantiloop on Aafrikas endeemne liik, keda leidub peamiselt Lääne- ja Kesk-Aafrika savannides. Kogu Aafrikas on võik-hobuantiloopide arvukus vähenemas.1
Mõõtmed. Hobuantiloop on üks Aafrika suurematest antiloopidest. Tüvepikkus 190–240 cm, turjakõrgus kuni 160 cm. Kehamass kuni 300 kg.2
Anatoomiline iseloomustus. Võik-hobuantiloobid sarnanevad kehakujult hobustele, karvkate on hallikaspruun, punase varjundiga. Jalad on pikad, 3. ja 4. varvas on varustatud toetumiseks maapinnale suurte sõratohludega, 2. ja 5. varvas on jädevarbad, mis maapinnani ei ulatu.  Kaela laiust rõhutavad püstine lakk ja veislastele omane sügav rinnalott. Pea on pikk ja kitsas pikkade kõrvadega ning tahapoole kaardus sarvedega. Hobusele muudab veislaste sugukonda kuuluva hobuantiloobi sarnaseks lühike püstine lakk, mis ulatub kuklast turjani.

Kolju. Hambavalem vastab veislaste hammastikule, 0.0.3.3/3.1.3.3. Lõikehambad ja kihvad esinevad vaid alalõuas ning on ühe juurega emailiköbrulised. Kihv on muutunud lõikehamba sarnaseks ning nihkunud kühvelja krooniga lõikehammastega ühtesesse ritta. Ülalõuas asendab puuduvaid esihambaid toidu haaramisel igemetest tekkinud hambapadjand. Purihambad on kõrgekroonilised emailikurrulised ning kasvavad vastavalt kulumisele. Nii isas- kui emasloomadel on ristikurrulised, ning v-kujuliselt veidi tahapoole kaarduvad sarved. Veislasena on sarved õõnessarved, st sarvainest e keratiinist sarvetohlud ümbritsevad otsmikuluu sarvjätketeid. Emaste sarved on lühemad.
Päritolu. Zoomeedikumi kogu säilik AP-540 (♂), kolju luude komplektist, mis pärineb Tallinna Loomaaias elanud loomast ja on hangitud aastal 2010.

Võik-hobuantiloop Zambia Kafue rahvuspargis.
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21139625
  1. Kimanzi, Johnstone & Wanyingi, Jennifer. 2014. The Declining Endangered Roan Antelope Population in Kenya: What Is the Way Forward? Conference Papers in Science. 2014. 1–6.
  2. https://animaldiversity.org/accounts/Hippotragus_equinus/