Prževalski hobune

Equus przewalskii

Selts: kabjalised (Perissodactyla), sugukond: hobuslased (Equidae).
Ingl: Przewalski’s horse, Asian (Mongolian) wild horse, takhi.

Levila. Ainus tänapäevani säilinud ulukhobune, kes asustas laialdaselt Sise-Aasia steppe ja kiltmaid. Kantud väljasuremisohus liigina Punasesse raamatusse. Looduses suri välja 50 aasta eest, kuid taasasustati kasvanduste abiga. Väljasuremise põhjustas üleküttimine ja koduloomade karjatamine, mille tulemusel tõrjuti Prževalski hobune üha kuivematele aladele. Populatsiooni vähendas ka segunemine poolmetsistunud koduhobustega.1
Mõõtmed. Turjakõrgus 120–145 cm, kehamass 200–340 kg.2
Anatoomiline iseloomustus. Koduhobusest eristab teda lühem saba, püstine lakk ja puuduv laubatukk. Prževalski hobuse luud on aluseks hobuse skeleti õpetuses (vt õppematerjalid).
Kolju. Loomaaias kõrge vanuseni elanud hobuse kolju on heaks näiteks, miks peab loomaarst aeg-ajalt hobuse hambaid raspeldama. Kuna loomaaias püütakse loomi võimalikult vähe häirida, on hobusel tekkinud nn trepphammastik (hambad on erineva kõrgusega). Rohusööjad peenestavad kõrrelisi purihammaste kurruliste pindade vahel nende sulguspindasid vastakuti hõõrudes. Nii kuluvad ka paratamatult hambad. Kulumisele vastukaaluks kasvavad hambad umbes 6. eluaastani ning edaspidi vaid nihkuvad hambasombust välja. Sellel vanal hobusel on vasakul ülal tõenäoliselt põletiku tõttu välja langenud M1 ehk esimene ülemine molaar (purihammas), tema vastashammas, alumine M1 kasvas seetõttu ülemäära pikaks. Kuna alumise M1 vastashambaks on ka ülemine P4, sai kahjustada ka see. Kogu hammastik oli seega tasakaalust väljas ning hambad kulusid paiguti kuni igemeni. Lõikehambad on sel loomal üpris tugevad, ei viita sugugi looma hambumisprobleemile. Tavaliselt kontrollitakse hobuse hambaid vähemalt kord aastas ning kõrvaldatakse hambumisprobleemid, näiteks hamba sulguspindasid ühtlaseks raspeldades.
Hambavalem 3.1.3.3/3.1.3.3.
Päritolu.
Zoomeedikumi kogu säilik AP-542, luud pärinevad 2009. aastal Tallinna Loomaaias vanadusse surnud märalt. Mära Pena elas 25-aastaseks.

Prževalski hobune Tallinna loomaaias. Foto autor Maaja Kitsing.

1. https://tallinnzoo.ee/animal/przevalski-hobune/
2. https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/p/przewalskis-horse/