Soldataara

Ara militaris

Selts: papagoilised (Psittaciformes), sugukond: papagoilased (Psittacidae).
Ingl: military macaw, great green macaw, Buffon’s macaw.

Levila. Lõuna-Ameerika troopikametsades elav aarade perekonna suurim liik.
Mõõtmed. Üldpikkus 77–85 cm, kehamass kuni 1300g.1
Anatoomiline iseloomustus. Emased ja isased on mõlemad valdavalt kollakasrohelise sulestikuga, tiiva otsad on sinised ning otsmikusuled punased. Kohastunud eluks puuvõras, neljast varbast on 1. ja 4. suunatud tahapoole, jookse on lühike, küünised järsult kaarjad.


Kolju. Pea on jässakas ja suur, nokk suhteliselt lühike, kuid massiivne ja väga tugev. Noka abil purustab lind pähkleid ning suudab okste küljes rippuda. Ülanokk kaardub üle lühema alanoka. Ülalõug on koljuga ühendatud liikuvalt.

Laulukõri. Aarad on häälitsedes suuteliselt imiteerima ka inimkeelt, kuid nad ei tekita helisid kõris asuvate häälepaelte abil nagu imetajad.
Lindude hääleaparaat, mille nimi on laulukõri ehk süürinks (syrinx), asub hingetoru rindkereosas, kus hingetoru hargneb kopsutorudeks.
Laulukõri on hingetorust laiem, moodustades hääleresonaatorina talitleva trummi (tympanum). Trummiõõne poolitab kõhr, mida nimetatakse niplikuks ehk pessuliks (pessulus). Trummile kinnituvad elastsed membraanid, mille läbiv õhk paneb võnkuma. Süürinksi membraane võivad laululindudel pingutada kuni 13 laulukõrilihast.3
Päritolu. Zoomeedikumi kogu säilik AP-16. Skelett on valmistatud 2004. aastal Tallinna Loomaaias hukkunud soldataarast (♂). Skeleti valmistas aastal 2005 Pärnu Koidula Gümnaasiumi õpilane Ragne Uutsalu. 2

1. https://www.parrots.org/encyclopedia/great-green-macaw
2. https://www.postimees.ee/1467257/koolivaheajaga-sai-uhkest-linnust-kena-skelett
3. Ernits, E., Nahkur, E. (2013). Koduloomade anatoomia X Linnu kehaehitus. Tartu: Eesti Maaülikool.