Kodukana

Gallus gallus domesticus

Selts: kanalised (Galliformes), sugukond: faasanlased (Phasianidae).
Ingl: chicken, fowlhen (♀).

Levila. Kodukana metsik eellane on puna-džunglikana ehk bankiva kana, kes kodustati Kagu- ja Lõuna-Aasias (vanimad arheoloogilised leiud Põhja-Hiinas umbes 8000 aastat tagasi) peamiselt kukevõitluse tarbeks. Hiljem hakkasid inimesed kanu munasaagi põhjal valima. 2018. aastal kasvatati Eesti linnufarmides üle 2 miljoni kana ning toodeti veidi üle 205 miljoni muna.1
Mõõtmed. Tänapäevaste tõukanade kehamass ulatub 5 kilogrammini, kodukana eellane bankiva kana kaalus umbes 800 g.²
Anatoomiline iseloomustus. Kuigi kana rinnakukiil, kuhu kinnituvad lennulihased, on suhteliselt suur, võimaldavad linnu lühikesed tiivad ohu korral ette võtta vaid mõnemeetrise madallennu. Kehva lennuvõime põhjuseks ei ole aretuse käigus suurenenud kehamass. Põhjus saab alguse linnu päritolult, troopilise piirkonna puude tihe võra ei soodustanud lendamist, samuti kujundas toidurohkus maapinnal noka ehituse, mis võimaldas nokkimist ning puu otsa polnud vaja toidu järele minna.
Avaldub sooline dimorfism, isaslinnul on suurem hari ja lokuti, pikemad tüürsuled sabas ning tagajalal pöiakannus.
Kana luustiku ehitust vaata lähemalt õppematerjalidest.
Päritolu. Zoomeedikumi kogu säilik AP-9 (skelett fotol) on hangitud 1998. aastal histoloogia õppetoolist; AP-10, kolme jalaga kuke skelett on hangitud 1992. aastal patoloogilise anatoomia õppetoolist.

Kanapere Peedu koduaias. Foto autor Aila Utsu-Püttsepp.

1. https://statistikaamet.wordpress.com/tag/munad/
2. http://estfarm.ee/kasvatatavad-toud/kodulinnud/kanad/